X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی
زمینی
دوشنبه 18 اسفند‌ماه سال 1382
سپندارمذ

سپندارمذ از دو جزء سپنت (مقدس) و آرمئیتی (فروتنی، فداکاری) است. در اوستا به معنی زمین و در پهلوی به «خرد کامل» ترجمه شده است.
سپندارمذ را به تعبیری دختر اهورا مزدا دانسته اند و روز پنجم هر ماه و ماه آخر سال به این نام است. او موظف است زمین را خرم و آبادان و پاک و بارور نگه دارد. به این جهت هرکس به کشت و کار و آبادانی بپردازد خوشنودی سپندارمذ را فرهم کرده است.(زود بروید و چند تا گل و درخت بکارید !). این فرشته بود که بر آرش شیوا تیر (کمان گیر) حاضر آمد و وی را امر کرد، برای تعیین مرز ایران و توران تیرو کمانی را برگزیند.
 حتما می خواهید بدونید علت این نوشته چیه؟
خوب همان روز زن است که به نوعی ما در ایران باستان داشته ایم و نه تنها یک روز بلکه ۱۲روز و یک ماه را به نام فرشته ای که زن است داریم و پاسش می داریم.
صبر کنید! نمی خواهم بگم کهنه پرستی و یا ایرانی بازی فقط یک هدف دارم و آن شناختن اسطوره های خودمون است.
و اما نظر شخصی من در مورد روز زن این است که اگز زن ها شکایت از نابرابری و .. دارند باید تلاش کنند. کماکان وضعیت زن را اگر بخواهیم بررسی کنیم بسیار به نسبت قدیم (در تمام نقاط دنیا) سیر تحولی داشته است که با تلاش خودشان و ظهور پدیده ی فمینیسم ایجاد شده است ولی باید این نکته را هم از نظر دور نداشت و آن تعصب و پیروی دو آتشه از هر ایدءولوژی است که سبب مرگ و بسته شدن آن نهضت می شود.
روز زن به تمامی ملت مبارک باد
راستی یک سوال که سخت منو به خودش مشغول کرده : مناسبت نام گذاری روز ۸مارس، روز زن را نمی دانم. شما می دونید؟
پ.ن       نوشته های بالا از فرهنگ اساطیر انتخاب شده است. 
پ. ن ۲.  کمی سبک تر شده ام و اومدم در دهانه ی غار ایستادم !

عناوین آخرین یادداشت ها
خوش آمدید
آرشیو
موضوع بندی
عضویت کاربران بلاگ اسکای
نام کاربری
وبلاگ دوستان در بلاگ رولینگ
تعداد بازدیدکنندگان : 342120