X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
زمینی
دوشنبه 18 خرداد‌ماه سال 1383
معبد امروز: رایانه؟ خدای امروز: اینترنت؟
 
نیکلاس لومان نقش رایانه و به خصوص اینترنت را بسیار شبیه و همسان با نقش ادیان در جامعه‌ی قدیم می‌بیند. بنا به نظریه‌ی او در اینجا نیز «فرد» به یک کل بزرگ و ناشناخته وصل می‌شود. در این جا هم من در حالی که فقط  سطح بیرونی یعنی ویندوز را می‌بینم، بدون این که از طرز کار سطح درونی آن و چگونگی کارکرد آن آگاه باشم، به آن اعتماد می‌کنم و ایمان می‌آورم.
«نیکلاس لومان» حتی از نظر احساسی،  لوگو و آهنگ خوش‌آمدگویی استارت ویندوز را بسیار شبیه به مراسم ورود به کلیسا  و صلیب کشیدن مومن بر سینه‌اش برای آغاز مراسم مذهبی می بیند.
ولی در شرایطی که ادیان با اصول محکم و ثابت باعث آرامش می‌شوند، رایانه با دادن حجم زیاد اطلاعات و نشان دادن نسبیت، غیرخطی  و چند معنایی  مسائل، سبب نا‌آرامی و تزلزل بیش تر می‌شود. مبحث ایمان در این جا نفاوت کیفی با ادیان دارد: به طور مثال در چت روم فرد با توجه به این که می‌داند اشخاص و نام‌ها  هیچ کدام واقعی نیستند،  همیشه  فاصله و نقد را تا حدی حفظ می‌کند. برعکس مذهب، که مومنان می توانند کاملا در آن ذوب شوند.
 فرد با وجود این فاصله اما می داند که به کلی بزرگ تر پیوسته که برای او ناشناخته و قدرت‌مند است.
این مجموعه (اینترنت/ خدا) دارای  این وجه مشترک است که در کلیت خویش  برای او غیرقابل شناسایی است.

نظرات لومان را قبلا خوندم و اینایی که نوشتم نقل به مضمونه، بنابر این از دوستای عزیزم و مخصوصا جناب لومان (اگر گذارشون این طرفا افتاد!) معذرت می خوام. به نظرم نظریات آقای لومان  جالب و عمیق است واگر منبع اصلی رو پیدا کردم براتون بیش تر می نویسم .

 
فعلا نقدا نوشته‌ای از رابرت هولاب  در باره « نتایج کار لومان، نظریه سیستمها و پژوهشهاى ادبى» .
و

عناوین آخرین یادداشت ها
خوش آمدید
آرشیو
موضوع بندی
عضویت کاربران بلاگ اسکای
نام کاربری
وبلاگ دوستان در بلاگ رولینگ
تعداد بازدیدکنندگان : 342315